Загальнобудинкові лічильники в кожен багатоквартирний будинок: що це означає для споживачів КП «Міськтепловоденергія»
КП «Міськтепловоденергія» є виконавцем комунальних послуг тепло- водопостачання та водовідведення. Його діяльність регулюється Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.17. № 2119-VIII, який набрав чинності 2 серпня 2017 року. Цим Законом передбачено, що у кожному багатоквартирному будинку, в який подається холодна або гаряча вода, нарахування та розрахунки повинні проводитись згідно показів вузла комерційного обліку, яким є загальнобудинковий лічильник.
Оснащення будівель вузлами комерційного обліку також визначено Наказом Мінрегіону № 206 від 09.08.2018 «Про затвердження Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.08 2018 № 990/32442.
Наразі ситуація виглядає так, що на вимогу законодавства, для проведення комерційних розрахунків, КПМТВЕ повинно встановити будинкові лічильники на воду. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також Закон України «Про житлово-комунальні послуги» визначили, що підприємство здійснює забір, підготовку та транзит води до вводу в будинок. Далі вже йтиме загальний лічильник, а за ним – розподіл водоспоживання між окремими квартирами: чи то за індивідуальними лічильниками, чи за кількістю мешканців.
Чи обов’язково встановлювати загальнобудинковий лічильник?
Закон про комерційний облік передбачає відповідальність за невстановлення загальнобудинкових приладів обліку. Санкції за невстановлення ВКО вже тричі застосовувались проти підприємства, тому вимоги закону для підприємства мають невідворотну дію.
Що робити споживачам?
Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців після отримання повідомлення про намір на встановлення вузла комерційного обліку має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:
- згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;
- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку.
- намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку.
Передуючи встановленню загальнобудинкових лічильників, споживачам радимо встановити квартирні лічильники на воду. Мета встановлення вузлів комерційного обліку (так званих загальнобудинкових лічильників) – це забезпечення обліку споживання води в усьому багатоквартирному будинку. Їх встановлення дасть можливість контролювати витрати води у будинку.
Таким чином, з одного боку, встановлення комерційного вузла обліку є обов’язковою вимогою законодавства, а з іншого – встановлення ВКО має поглибити суспільне розуміння того, що вода – найважливіший ресурс на Землі і нам слід використовувати її зоощадливо.
З огляду на зазначене, рекомендуємо всім споживачам, оселі яких не оснащені вузлами розподільного обліку (квартирними лічильниками), встановити такі прилади обліку та сплачувати лише за фактично спожиті послуги водопостачання.