Щоб не ходити до суду, КП «Міськтепловоденергія» радить встановити загальнобудинкові лічильники
Менш ніж за два місяці мешканці багатоквартирних житлових будинків мають визначитися із тим, хто встановить у них загальнобудинковий лічильник холодного водопостачання,- так званий вузол комерційного обліку. Щоб зробити цю процедуру більш зрозумілою для містян, працівники КП «Міськтепловоденергія» вже проводили спеціальну нараду з головами ОСББ.
Згідно із Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», КП”Міськтепловоденергія”, як оператор системи розподілу водопостачання, зобов’язаний вживати заходів з облаштування на водопровідних вводах до житлових будинків вузлів комерційного обліку води і здійснювати розрахунки зі споживачами виключно на основі показників таких комерційних (загальнобудинкових) лічильників.
Законодавець передбачив кілька варіантів процедури встановлення комерційних приладів обліку. Перший – коли загальнобудинковий лічильник встановлює виконавець послуг. Для цього кожне ОСББ отримає лист з пропозицією встановити прилад обліку.
Другий: мешканці будинку можуть відмовитися від послуг оператора мереж і самостійно обрати лічильник та фірму, яка їм його встановить. Це виключно їх право.
Третій варіант передбачений законом на той випадок, якщо мешканці ОСББ взагалі відмовляться встановлювати комерційний вузол обліку. Тоді надавач послуг вимушений буде звертатися до суду, щоб виконати норму закону.
Вузли комерційного обліку належать на праві власності тому, хто їх придбав і встановив: оператору зовнішніх мереж, надавачу послуг (КПМТВЕ), або власнику будівлі, ОСББ, або є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирного будинку.
Відповідальність за збереження і цілісність вузлів комерційного обліку покладається на власника (співвласників) будівлі, в якій вони встановлені, або за договором на визначену власником (співвласниками) особу.
Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води та теплової енергії будуть включаються до складу тарифів на теплову енергію в майбутніх періодах.
Варто зазначити, що встановлення загальних лічильників води відбувається в усіх містах України, адже такою є світова практика; крім того цей процес в нашій країні контролюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Тому, подобається нам комерційний облік води чи ні, мусимо визнати, що такою є «державна політика в сфері житлово-комунального господарства» (п.1 ст.3 Закону про комоблік), такі вимоги законодавства. Цей закон був прийнятий в рамках імплементації вітчизняного законодавства до європейських стандартів. Законодавець у такий спосіб ще раз нам нагадав, що власність у багатоквартирному будинку не обмежується лише стінами квартири, а включає в себе також і сходинкові марші, і місця загального користування, і внутрішньобудинкові мережі. Власність зобов’язує, щоб про неї належно дбали, бо фатальна байдужість до управління спільним майном може «вилитсь в копієчку».
Крім того, за невиконання «Закону про комоблік» для надавача послуг передбачені санкції, і НКРЕКП вже тричі штрафувало КПМТВЕ за невпровадження 100%-го комерційного обліку споживання води.
Принцип комерційного обліку води такий: все фактичне водоспоживання, вартість кубів, згідно показників загальнобудинкового лічильника, встановленого на водопровідному вводі до будинку мають бути повністю оплачені споживачами підприємству водопостачання.
В нашому місті вже близько 70-ти багатоквартирних будинків обладнано вузлами комерційного обліку і співвласники цих будинків розраховуються за спожиті послуги згідно їх показів і доволі успішно.
Про те, що вузол комерційного обліку води на будівлю буде встановлюватись та механізм проведення подальших розрахунків, КПМТВЕ завжди повідомляє співвласників (мешканців) завчасно та в порядку визначеному чинним законодавством України, а тому, кожен споживач має час та можливість визначитись зі своїм об’ємом водоспоживання, встановити розподільчий лічильник (індивідуальний), усунути течі наявних санітарно-технічних приладів чи внутрішньобудинкових мереж і т.д., щоб не допустити надмірного та нераціонального витрачання води, а отже і своїх коштів.
Зауважимо, що якби на території України не вводились обмежувальні заходи через поширення коронавірусної інфекції, а в лютому 2022 року не почались би воєнні дії, то, згідно вимог Закону, процес оснащення комерційним обліком всіх багатоквартирних будинків міста мав би завершитись до серпня цього року, однак, через об’єктивні обставини, цей процес дещо призупинився і виконується поступово (однак вимоги Закону з даного приводу залишаються незмінними та потребують впровадження).
Обсяг водопостачання (холодного і гарячого), визначений за допомогою комерційного вузла обліку (будинкового лічильника), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку (квартирних лічильників). Якщо всі квартири в будинку мають прилади обліку гарячої і холодної води, загальний обсяг спожитої води у будинку гарячої і холодної води (крім обсягу, витраченого на загально-будинкові потреби) розподіляється між споживачами за показаннями квартирних лічильників. Якщо всі мешканці будинку подадуть показники вчасно, то покази будинкового водоміра дорівнюватимуть сумі індивідуальних.
Якщо виникає різниця між показанням будинкового лічильника та сумою показань квартирних лічильників, така різниця розподіляється відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затв. Наказом Мінрегіону України 22.11. 2018р. № 315 (у редакції наказу Мінрегіону України від 28.12.2021р. № 358), тобто на всі квартири пропорційно кількості об`єму спожитої води.
Безумовно, дуже правильно і вигідно мешканцям будинків, водопровідні вводи яких будуть обладнані найближчим часом комерційним обліком води, встановлювати в своїх квартирах власні розподільчі (індивідуальні) лічильники та ставити їх на облік, і тоді розрахунки будуть здійснюватись з урахуванням їх показників. Мешканці гуртожитків чи інших будівель, що мають санітарно-технічні прилади в місцях загального користування (загальні душові, ванні кімнати, туалети, кухні) можуть встановити вузли розподільчого обліку (індивідуальні лічильники) в окремих секціях, блоках. Однак саме показники вузла комерційного обліку води є першочерговими при проведенні розрахунків.