ЩО ТРЕБА РОБИТИ ЩОБ НЕ ПЛАТИТИ ЗА ВОДУ СУСІДА-2
На адресу пресслужби КП “Міськтепловоденергія” та підрозділу водопостачання надходить чимало запитань від мешканців міста з приводу вимог Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”. Ми підготували роз’яснення на базі найбільш поширених запитань споживачів про комерційний облік водоспоживання.
Що це за закон (“Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”), чому він був прийнятий і як він стосується пересічного мешканця міста?
Основною проблемою обліку реалізації послуг водопостачання та водовідведення в багатоквартирних будинках є недостовірність даних про споживання питної води та про кількість відведених стоків. Оскільки через відсутність будинкового обліку, неможливо достеменно обрахувати кількість спожитої води, то і неможливо розрахувати справжню її вартість. Питання було винесене на державний рівень і знайшло своє вирішення в нормативних актах. Наразі 100%-го обліку води вимагає Держава: 2-го серпня 2017 року набрав чинності Закон України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”. Його зміни будуть зрозуміліші тим споживачам, хто раніше мав у квартирі індивідуальні лічильники води. Важче почуватимуться мешканці, які звикли обходитись без засобів обліку послуг водопостачання. Опанувати зміни комунального законодавства дуже просто: треба нарешті відверто визнати, що вода в наших будинках – це і дар матінки-природи, яка дається нам безкоштовно, і, водночас,- продукт важкої праці робітників водопровідної дільниці із застосуванням механізмів, вартісних засобів очистки, енергоносіїв, + таке саме водовідведення, за які треба платити справедливу ціну.
Реалізація Закону «Про комерційний облік» є важливою передумовою для забезпечення формування державної політики в сфері житлово-комунального господарства та соціальної справедливості між мешканцями багатоквартирних будинків. Завдяки запровадженню належного обліку водоспоживання, користувачі послуги сплачуватимуть лише за фактично використану в будинку воду, а не по застарілим нормам. Це дозволить не тільки об’єктивно здійснити розрахунок послуг, які були спожиті, а й розпочати ефективний процес досягнення чесної економії в умовах постійного зростання цін на енергоресурси.
Загалом передбачено обов’язкове встановлення:
– вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових) приладів обліку холодної води для житлових будинків;
– та вузлів розподільного обліку (квартирних лічильників) для індивідуального обліку споживання води.
За Законом, встановлення вузлів комерційного обліку зобов’язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж (МТВЕ). Разом із тим, у відповідності до пункту 8 статті 3 Закону, органам місцевого самоврядування надано право приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель, які на день набрання чинності Законом вже були приєднані до зовнішніх інженерних мереж.
Як здійснюватиметься розподіл послуг?
Розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами у будівлях, оснащених вузлами комерційного обліку буде проводиться між усіма споживачами, з урахуванням показань вузлів розподільного обліку (ст.10 ч.1), відповідно до «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», а саме:
- У разі, якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі води (крім обсягу обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями вузлів розподільного обліку (ст.10 ч.3;2).
- У разі, якщо жодне приміщення у будівлі не оснащене вузлами розподільного обліку питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами (ст.10 ч.3; 3).
- У разі, якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку питної води, а частина – не оснащена, обсяг спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами (ст.10 ч.3; 4).
Таким чином, «Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затверджена Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018р.№315 відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», передбачає, що мешканці багатоквартирного будинку, як співвласники цілісного майнового комплексу, мають сплатити за весь об’єм води, який зайшов у їх будинок. Серед основних принципів, що застосовує Методика,- принцип визначення та розподілу небалансу – різниці між обсягом холодної води, виміряним загальнобудинковим лічильником та сумарним обсягом спожитої холодної за показами квартирних лічильників.
Оснащення вузлами комерційного обліку спрямоване на зменшення технологічних витрат та втрат води у внутрішньобудинкових системах постачання холодної води. Тому КПМТВЕ рекомендує усім споживачам, квартири яких досі не оснащені лічильниками, встановлювати індивідуальні прилади обліку (вузли розподільного обліку води). Це дасть можливість не тільки об’єктивно здійснити розподіл використаних послуг водопостачання, а й допоможе зекономити ваш сімейний бюджет.