• Аварійно-диспетчерська служба:
  3-49-20, 3-49-40, 0673116766
 • вул. Тімірязєва, 123, м. Кам'янець-Подільський
 • Абонентський відділ:
  5-11-01, 3-86-71, 068-938-61-57
 • Сервісний центр по роботі з приладами обліку:
  3-64-20, 067-311-67-63, 067-405-23-01
 • ДП "Тепловода" 3-25-92
 • https://www.facebook.com/kp.mtve.kamianets/

У КАМ’ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ ЗАПРАЦЮВАЛА ЄДИНА В УКРАЇНІ БІО-ТЕПЛОЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ

3 липня 2018 року у Кам’янці-Подільському відкрили першу в Україні, третю в Європі та лише п’яту в світі біо теплоелектростанцію потужністю 45 МВт, що вироблятиме теплову та електричну енергію на біопаливі.

Стрічку на вході до сучасного об’єкту урочисто перерізали голова Хмельницької обласної державної адміністрації Вадим ЛОЗОВИЙ, голова Хмельницької обласної ради Михайло ЗАГОРОДНИЙ, міський голова Михайло СІМАШКЕВИЧ, генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій ГОРДІЙЧУК та генеральний директор енергохолдингу «Крігер» Леонід КРІГЕР.

На урочистості з нагоди відкриття ТЕС завітало більше двох сотень гостей з усієї України – представники державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, команда Світового банку, мери міст-учасників Асоціації міст України, очільники підприємств теплокомуненерго, директори потужних фірм та енергетичних компаній, депутати міської ради, директори найбільших підприємств міста, ЗМІ.

«Введення в дію такої біо-ТЕС важливий крок в плані енергетичної незалежності, – зазначив голова Хмельницької ОДА Вадим Лозовий. – Ця теплоелектростанція обслуговуватиме десятки тисяч мешканців міста. Цілком можливо, що болюче питання підвищення тарифів їх не торкнеться, а якість послуг буде вищою. Крім того, будівництво таких об’єктів важливе для інвестиційного розвитку області».

Будівництво новітньої теплоелектростанції потужністю 45 МВт з комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії газовими і твердопаливними котлами було розпочато 2015 року в рамках проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання», який впроваджується за кошти кредиту Світового банку.

«Кам’янцю-Подільському вдалося випередити всі міста, що беруть участь у проекті, – розповідає представник команди Світового банку Санду Гідірім із Молдови. – Завдяки злагодженій роботі команді КП «Міськтепловоденергія» вдалося пришвидшити надходження інвестицій і сподіваємося цей позитивний довід буде перейнято іншими підприємствами. Адже це дуже позитивний приклад. Таким же шляхом ми свого часу пішли у Кишиневі».

Нова теплоелектростанція стане енергоефективною альтернативою застарілим потужностям газової ТЕЦ і позбавить місто від газової «залежності». Адже безперебійно забезпечуватиме кам’янчан теплом, яке вироблятиметься з вітчизняного біопалива: соломи, відходів кукурудзи і соняшника, міскантусу, тріски деревини.

«Ця станція, одна з найбільших у світі ТЕС, яка вироблятиме електричну і теплову енергію не з газу, а з альтернативних видів палива. Більше сотні  багатоповерхівок, кілька дитячих садків та шкіл в Кам’янці-Подільському, тобто десь 60 відсотків міста, будуть отримувати тепло саме з альтернативних джерел енергії, які використовуватиме ця ТЕС. Великий «плюс» такої станції в тому, що її використовуватимуть не лише в бюджетній сфері, а й в житловому секторі. Сподіваємося, що й інші міста тепер перейматимуть досвід Кам’янця-Подільського», – впевнений Сергій Савчук, голова Держенергоефективності.

Теплоелектростанцію оснащено унікальною турбіною з модулем ОRС (Organic Rankine Cycle – органічний цикл Ренкіна) потужністю 1,8 МВт. Замість водяної пари в системі ОRС випаровуються органічні рідини. А температура кипіння і випаровування цих рідин нижча, ніж температура кипіння води. Використання установок з модулем ОRС є важливим фактором енергозбереження та покращення екологічної ситуації. Турбіна ОRС – винахід французької компанії «Еnertime», фахівці якої повністю супроводжували процес її монтажу і налаштування.

Модуль ORC підведений до 2 твердопаливних котлів потужністю 10 і 5 МВт. Також на теплоелектростанції встановлено два газових котли потужністю 12 МВт кожен, які використовуватимуться для пікових навантажень, коли температура сягатиме нижче -10оС.

«Сьогодні ми маємо дивитися вперед і знаємо, що може настати час, коли газу не стане взагалі, – зазначає генеральний директор КП «Міськтепловоденергія». – Відкриваючи нову теплоелектростанцію, що працює на твердому паливі ми можемо впевнено стверджувати, що за будь-яких обставин систему теплопостачання міста ми не розморозимо і збережемо. На 65% зможемо замістити споживання газу та вести мову про те, щоб стримати зростання тарифів на опалення».

Поруч з ТЕС буде розташовано когенераційну електростанцію електричною потужністю 1,89 МВт., де буде встановлено 3 когенераційних установки по 0,63 МВт, які використовуються для комбінованого виробництва електричної та теплової енергії. Низька собівартість енергії, яку виробляють когенераційні установки дозволяє окупити витрати на їх запровадження впродовж 2-3 років.

Загалом, після завершення цього проекту, місто планує зменшити споживання природного газу на 15,5 млн. куб. м (або 65%) на суму близько 115 млн. грн.

Прес-служба КП “Міськтепловоденергія”.