• Аварійно-диспетчерська служба:
  3-49-20, 3-49-40, 0673116766
 • вул. Тімірязєва, 123, м. Кам'янець-Подільський
 • Абонентський відділ:
  5-11-01, 3-86-71, 068-938-61-57
 • Сервісний центр по роботі з приладами обліку:
  3-64-20, 067-311-67-63, 067-405-23-01
 • ДП "Тепловода" 3-25-92, 067-381-01-64
 • https://www.facebook.com/kp.mtve.kamianets/

Чому у місті влітку відсутня централізована подача гарячої води

Чому у місті влітку відсутня централізована подача гарячої води?
Від 19.05.2021 кам’янчани змушені обходитись без централізованого постачання гарячої води. Чому її немає і чи може щось змінитися?
Відправною точкою в ситуації з гарячою водою і лазнею в нашому місті стало рішення Уряду про припинення дії ПСО (покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу) з 20 травня 2021 р. і перехід підприємств ТКЕ на роботу в умовах відкритого ринку газу з обов’язковою предоплатою, без вирішення питання реструктуризації чи списання заборгованості теплопостачальників за спожитий природний газ. Таке рішення вже визнано Міжгалузевою Асоціацією «Теплокомуненерго» абсолютно непідготовленим і таким, що призведе до зупинки роботи підприємств галузі в найближчі місяці. Асоціація ТКЕ та Асоціація міст України з усіма переліченими питаннями звернулася нещодавно до Уряду.
Отже: газ дорогий (станом на 01.05.2021р. ціна на газ для нашого підприємства становить 10,48 грн/куб, а вже пропозиція на червень – 12,88 грн/м3 з урахуванням послуг розподілу), державний газовий монополіст НАК “Нафтогаз”припинив надання номінацій і постачання палива. Як наслідок: котельні опечатані, котли потушені.
Однак всі навколо знають, що в місті була побудована ТЕС на альтернативних видах палива, то чому б не використовувати її для виробництва і подачі гарячої води? Отже паливо – тріска деревна. Ціна на тріску в умовах ринку за об’єктивними економічними законами підрівнюється під вартість газу і наразі становить в середньому 1,35 грн/кг з ПДВ, що хоча дає незначну економію витрат при виробництві гарячої води, але всі економічні вигоди повністю нівелюються під час транспортування і споживання послуги. Причин економічної недоцільності централізованої подачі гарячої води влітку декілька:
1. Відсутність локалізації споживача, їх територіальна розпорошеність призводить до тепловтрат в мережах. І якщо на мікрорайоні і селищі Смірнова на відносно малій території розміщено 106 будинків, які споживають ГВП, то в центральній частині міста 58 таких будинків розкидані на значній площі : від вул. Франка до вул. Північної і + район райлікаріні. Під час подачі гарячої води на цей простір підприємство втрачає більше, ніж доносить до споживача; втрати становлять 72%. Тобто, щоб продати одну гігакалорію теплоти підприємство має виробити три. Подача гарячої води по графіку також неможлива з цієї ж причини.
2. Зменшення кількості споживачів через від’їзд мешканців на літній відпочинок. Влітку додатково зменшується фактична кількість споживачів проти раніше заявленої: мешканці масово від’їжджають в села, на моря після завершення навчального року в школах. В результаті, підігріта ціною високих збитків підприємства вода, холоне в трубах, не знаходячи свого споживача.
3. Зменшення обсягів споживання гарячої води через низьку платоспроможність населення, спричинену низьким рівнем доходів та складною процедурою нарахування субсидій для малозабезпечених верств.
4. Часткове завантаження твердопаливного котла на ТЕС – на 30% від номінальної потужності (це літня потреба для виробництва гарячої води) призведе до неминучих збитків підприємства і технологічних проблем з обладнанням.
5. Втрати гарячої води в мережах. Коли припиняється опалення в місті, то підприємство може бачити конкретні дані, які стосуються суто втрат гарячої води; тут і витоки, і крадіжки води , і встановлення магнітів на лічильниках.
6. Заборгованість населення за надані послуги, яка на сьогоднішній день складає більше 65,0 млн. грн, що не дає можливості підприємству забезпечити кошти на попередню оплату енергоносіїв, виплату зарплати та своєчасну сплату податків і обов’язкових платежів.
Таким чином, за попередніми розрахунками КП МТВЕ, за умови середньомісячного споживання гарячої води по місту 12,0 тис. м3, встановленого тарифу для населення – 88,38 грн/м3 та інших вищеназваних об’єктивних економічних чинників, збитки підприємства від виробництва і подачі гарячої води на змішаних видах палива (природний газ та альтернативні види) у літній період (з травня по вересень) сягнуть 29,207 млн. грн., тобто 5,841 млн. грн. у місяць в середньому. При цьому витрати на паливо (газ, розподіл природного газу та тверде паливо) складуть за вказаний період 26,279 млн. грн. або 5,256 млн. грн. щомісячно. В той же час будуть працювати когенераційні установки і вироблятиметься щомісячно 500,0 тис.кВт-год електричної енергії для забезпечення потреб водоканалу.
Якщо ж виробляти гарячу воду влітку суто на альтернативних видах палива (тріска деревна), то планові збитки (розраховані на підставі фактичних витрат) виключно від виробництва гарячої води становитимуть 10,953 млн. грн. за літній період і 2,190 млн. в середньому в місяць. Однак при цьому, ще додатково підприємству потрібно буде придбати для потреб водоканалу щомісячно електроенергію на 7,500 млн. грн. Крім того, незалежно від споживання газу необхідно щомісячно сплачувати за розподіл газу,- 11,030 млн. грн. за вказаний період . В підсумку, загальний збиток від виробництва підприємством гарячої води у літній період становитиме 29,484 млн. грн., тобто 5,897 млн. грн. за місяць.
Висновок такий: у літній період, коли споживання гарячої води незначне, а втрати теплоносія занадто високі, за умови вимоги енергопостачальників здійснювати попередню оплату, постачати гарячу воду підприємство неспроможне.